Eaton QA2033T6007
SKU: CS4976254MPN: QA2033T6007Alternate Part #: P13001UPC/EAN: 782116948864
Eaton pringle bolted pressure switch

$8,762.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 2000A, 2NO-2NC, Top, Fusible, 600V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976254 |
|---|---|
| MPN | QA2033T6007 |
| Alternate Part # | P13001 |
| UPC/EAN | 782116948864 |
