Eaton QA1633N4806
SKU: CS4976206MPN: QA1633N4806Alternate Part #: PQ163NF6UPC/EAN: 782116949175
Eaton pringle bolted pressure switch

$7,759.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 1600A, 1NO-1NC, 480V, Non-fusible, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Non-fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976206 |
|---|---|
| MPN | QA1633N4806 |
| Alternate Part # | PQ163NF6 |
| UPC/EAN | 782116949175 |
