Eaton QA1622TK600
SKU: CS4976185MPN: QA1622TK600Alternate Part #: PQ162TKN6UPC/EAN: 782116949298
Eaton pringle bolted pressure switch

$7,288.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Interlock, Manual bolted pressure contact switch, 1600A, Top, Fusible, 600V, NEMA ⅓R/4/12, Two-pole, Two-wire
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Interlock | Key interlock provision |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Interlock |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976185 |
|---|---|
| MPN | QA1622TK600 |
| Alternate Part # | PQ162TKN6 |
| UPC/EAN | 782116949298 |
