Eaton QA1633T600
SKU: CS4976219MPN: QA1633T600Alternate Part #: P12001UPC/EAN: 782116949120
Eaton pringle bolted pressure switch

$7,288.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 1600A, Top, Fusible, 600V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976219 |
|---|---|
| MPN | QA1633T600 |
| Alternate Part # | P12001 |
| UPC/EAN | 782116949120 |
