Eaton QA1222T4807
SKU: CS4976153MPN: QA1222T4807Alternate Part #: PQ122T7UPC/EAN: 782116949564
Eaton pringle bolted pressure switch

$6,906.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Manual bolted pressure contact switch,1200A,2NO-2NC,Top,Fusible,480V,NEMA ⅓R/4/12,Two-pole,Two-wire
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976153 |
|---|---|
| MPN | QA1222T4807 |
| Alternate Part # | PQ122T7 |
| UPC/EAN | 782116949564 |
