Eaton P60G28T3024S64X
SKU: CS4976128MPN: P60G28T3024S64XAlternate Part #: R30PA0024XUPC/EAN: 786680225970
Eaton Mini-Power center

$43,124.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
30 kVA NEMA 4X Mini Power Center 3PH 600V Delta-208Y/120V 24 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2914X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 30 kVA |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | NEMA 4X |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G1L |
Specifications
| SKU | CS4976128 |
|---|---|
| MPN | P60G28T3024S64X |
| Alternate Part # | R30PA0024X |
| UPC/EAN | 786680225970 |


