Eaton P48G28T3024CUS64X
SKU: CS4976059MPN: P48G28T3024CUS64XAlternate Part #: R30PC0014XUPC/EAN: 786680235641
Eaton Mini-Power center

$49,291.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
30 kVA Mini Power Center 3PH 480-208Y/120, Copper Windings, NEMA 4X 316 Stainless steel enclosure, 24 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 2914X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 30 kVA |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G1L |
Specifications
| SKU | CS4976059 |
|---|---|
| MPN | P48G28T3024CUS64X |
| Alternate Part # | R30PC0014X |
| UPC/EAN | 786680235641 |


