Eaton P60G28T2124
SKU: CS4976117MPN: P60G28T2124Alternate Part #: R21PA002UPC/EAN: 786680225840
Eaton Mini-Power center

$13,936.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
22.5 KVA Mini Power Center 3PH 600V Delta-208Y/120V 24 spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 291B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 22.5 kVA |
| Kva Rating | 22.50 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 600 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 22.5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M60G1J |
Specifications
| SKU | CS4976117 |
|---|---|
| MPN | P60G28T2124 |
| Alternate Part # | R21PA002 |
| UPC/EAN | 786680225840 |

