Eaton P48G11S2530FCUB
SKU: CS4976011MPN: P48G11S2530FCUBAlternate Part #: P25BC007UPC/EAN: 786680240478
Eaton Mini-Power center

$43,952.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
25 kVA Mini-Power Center 1PH 480 V-120/240 V, NEMA 3R, 115°C rise, 310, M48G11KB, Copper, 30 spaces, bolt-on, FD main
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 310 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 25 kVA |
| Kva Rating | 25 kVA |
| Modification 1 | NEMA 3R |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11KB |
Specifications
| SKU | CS4976011 |
|---|---|
| MPN | P48G11S2530FCUB |
| Alternate Part # | P25BC007 |
| UPC/EAN | 786680240478 |

