Eaton P48G11B1530CUBS6
SKU: CS4975906MPN: P48G11B1530CUBS6Alternate Part #: P15BC010UPC/EAN: 786680229190
Eaton Mini-Power center

$19,016.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA Mini-Power Center 1PH 480-120/240, copper, bolt-on, 30 Spaces, 80C Rise, NEMA 3R 316SS Enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 310 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | M48G11HB |
Specifications
| SKU | CS4975906 |
|---|---|
| MPN | P48G11B1530CUBS6 |
| Alternate Part # | P15BC010 |
| UPC/EAN | 786680229190 |

