Eaton PXM2250MA55105-2B
SKU: CS4974397MPN: PXM2250MA55105-2BUPC/EAN: 786689324254
Eaton enclosed meter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton enclosed meter, 1-PXM2250M(EnergyMeter, IntegralDisplay, NoDataLog, 50Hz, 5A Input, 90-265Vac/dc PS, No I/O Slot2, PXM2K Gateway Card), NEMA12, CPT(480Vac appl)
Attributes
| Communication | Gateway card Modbus RTU/TCP KYZ pulse BACnet/IP |
| Degree Of Protection | NEMA 12 |
| Display | Meter Faceplate |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Size | 10.4 in D x 8 in W x 16.3 in H |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Number Of Meters | 1.0000 |
| Power Supply | 90–265 Vac/Vdc |
| Voltage Rating | 100-277 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4974397 |
|---|---|
| MPN | PXM2250MA55105-2B |
| UPC/EAN | 786689324254 |



