Eaton PDG33N0400B8NL
SKU: CS4951912MPN: PDG33N0400B8NLAlternate Part #: 83C5651N03UPC/EAN: 786679706343
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 85kA/480V, PXR10 LSI Motor Protection, Standard Terminals Load Only (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 150 kAIC @240V (UL) |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 10 Motor Protection LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |