Eaton PDG23G0060P9YK
SKU: CS4933133MPN: PDG23G0060P9YKAlternate Part #: 81D6481G13UPC/EAN: 786679889473
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 60A, 35kA/480V, PXR25 LSIG Motor Protection w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG2X3T100)
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) 10 kAIC Icu @125 Vdc 10 kAIC Icu @250 Vdc 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 18 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 35 kAIC @480V (UL) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 65 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 25 Motor Protection LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |