Eaton PDF43G0800D3YN
SKU: CS4922817MPN: PDF43G0800D3YNUPC/EAN: 786679449141
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 4, Three Pole, 800A, 35kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD4 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 4 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 18 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 16.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 65 kAIC @240V (UL) 35 kAIC @480V (UL) 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 20D LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |