Eaton PDG13M0035TFFN
SKU: CS4928837MPN: PDG13M0035TFFNAlternate Part #: 84D5482M05UPC/EAN: 786679282823
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Three Pole, 35A, 65kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 35 A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC @600V (UL/CSA) 35 kAIC Icu @125 Vdc 35 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @240V (UL) 65 kAIC @480V (UL) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |