Eaton PDG22M0035TFFL
SKU: CS4931657MPN: PDG22M0035TFFLAlternate Part #: 81D6547M05UPC/EAN: 786687047254
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Two Pole, 35A, 65kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X2T100)
Attributes
| Amperage Rating | 35 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc 22 kAIC Icu @250 Vdc 65 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |