Eaton PDD33P0250TFAL
SKU: CS4907548MPN: PDD33P0250TFALAlternate Part #: 83C5795P07UPC/EAN: 786679858233
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Three Pole, 250A, 200kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Load Only (PDG3X3TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 200 kAIC @240V (UL) |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |