Eaton PDD33P0200TFAK
SKU: CS4907531MPN: PDD33P0200TFAKAlternate Part #: 83C5794P05UPC/EAN: 786679936627
Product Details
Power Defense UL/CSA 240V Max, Frame 3, Three Pole, 200A, 200kA/240V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Line Only (PDG3X3TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac |
| Interrupt Rating Range | 200 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 240 V AC |