Eaton N48M28T4916CUHDLS49
SKU: CS4903698MPN: N48M28T4916CUHDLS49UPC/EAN: 786680245541
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR944HD, 60 Hz, 220C, 150 kVA, Three-Phase, 480 to 208Y/120, 150C rise, Shielded, DOE 2016, WS61, 283B, K13, Hinged front cover, 49 dB
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 944HD |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield, hinged front cover |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 49 dB |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Weathershield | WS61 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903698 |
|---|---|
| MPN | N48M28T4916CUHDLS49 |
| UPC/EAN | 786680245541 |
