Eaton N48M28T4916LS50
SKU: CS4903701MPN: N48M28T4916LS50UPC/EAN: 786680220531
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR944, 60 Hz, 220°C, 150 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, Low sound 50 dB, 150°C, 150 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS61, 283B, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR944 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 50 dB |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS61 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903701 |
|---|---|
| MPN | N48M28T4916LS50 |
| UPC/EAN | 786680220531 |
