Eaton N48M28B4916LS55
SKU: CS4903497MPN: N48M28B4916LS55Alternate Part #: N49DA043UPC/EAN: 786680245329
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$25,226.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR945, 60 Hz, 220C, 150 kVA, Three-Phase, 480 to 208Y/120, 80C rise, Shielded, DOE 2016, WS62, 283B, K13, 55 dB
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 945 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 55 dB |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 150 kVA |
| Weathershield | WS62 |
| Wiring Connection | 283B |
Specifications
| SKU | CS4903497 |
|---|---|
| MPN | N48M28B4916LS55 |
| Alternate Part # | N49DA043 |
| UPC/EAN | 786680245329 |

