Eaton N29R28F2216LS55
SKU: CS4903343MPN: N29R28F2216LS55Alternate Part #: N22DA037UPC/EAN: 786680244346
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$42,015.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR945, 60 Hz, 220C, 225 kVA, Three-Phase, 208 to 208Y/120, 115C rise, Shielded, DOE 2016, WS62, 325A, K13, 55 dB
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 945 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | 55 dB |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 1at +5%, 2 at -5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Weathershield | WS62 |
| Wiring Connection | 325A |
Specifications
| SKU | CS4903343 |
|---|---|
| MPN | N29R28F2216LS55 |
| Alternate Part # | N22DA037 |
| UPC/EAN | 786680244346 |

