Eaton N29M28T7516CUS2
SKU: CS4903329MPN: N29M28T7516CUS2Alternate Part #: N75DC039UPC/EAN: 786680245176
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer
$41,279.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 220C, 75 kVA, Three-Phase, 208 to 208Y/120, 150C rise, Shielded, DOE 2016, WS60, 283A, K13, 80KA SPD
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Material | Copper windings |
| Modification 1 | Electrostatic shield, 80 kA SPD |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Voltage Rating | 208-208Y/120V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 283A |
Specifications
| SKU | CS4903329 |
|---|---|
| MPN | N29M28T7516CUS2 |
| Alternate Part # | N75DC039 |
| UPC/EAN | 786680245176 |
