Eaton B29M28T7516
SKU: CS4836217MPN: B29M28T7516Alternate Part #: B75DA028UPC/EAN: 786680243295
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$11,683.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR943, 60 Hz, 220C, 75 kVA, Three-Phase, 208 DELTA to 208Y/120, 150 C rise, Shielded, DOE 2016, WS60, 283A, K9
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 943 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS60 |
| Wiring Connection | 283A |
Specifications
| SKU | CS4836217 |
|---|---|
| MPN | B29M28T7516 |
| Alternate Part # | B75DA028 |
| UPC/EAN | 786680243295 |
