Eaton N29M28T1516
SKU: CS4903315MPN: N29M28T1516Alternate Part #: N15DA031UPC/EAN: 786680200472
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR940, 60 Hz, 220°C, 15 kVA , Three-phase, 208 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 150°C, 15 kVA, 208 Vac-208Y/120 Vac, WS58, DOE 2016
Attributes
| Brochure | 9/6/1/d/961d7e39b15f58f65e59dcc968936a8217529ad2_4903315_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 208-208Y/120V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS58 |
Specifications
| SKU | CS4903315 |
|---|---|
| MPN | N29M28T1516 |
| Alternate Part # | N15DA031 |
| UPC/EAN | 786680200472 |
