Eaton G48M28F3016
SKU: CS4880442MPN: G48M28F3016Alternate Part #: G30DA005UPC/EAN: 786680200427
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR940, 60 Hz, 30 kVA , Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, 115°C, 30 kVA, 480 Vac-208Y/120 Vac, WS58, DOE 2016
Attributes
| Brochure | 4/9/b/1/49b17c5990580e39366f7f42d3833d6e03ba8daf_4880442_brochure.pdf |
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR940 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 20 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS58 |
Specifications
| SKU | CS4880442 |
|---|---|
| MPN | G48M28F3016 |
| Alternate Part # | G30DA005 |
| UPC/EAN | 786680200427 |
