Eaton N24M47T5016
SKU: CS4903287MPN: N24M47T5016Alternate Part #: N50DA031UPC/EAN: 786680245602
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$24,758.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR942, 60 Hz, 220C, 50 kVA, Three-Phase, 240 to 480Y/277, 150C rise, Shielded, DOE 2016, WS59, E0345C, K13
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 50 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | E0345C |
Specifications
| SKU | CS4903287 |
|---|---|
| MPN | N24M47T5016 |
| Alternate Part # | N50DA031 |
| UPC/EAN | 786680245602 |
