Eaton N28M28T3716S2
SKU: CS4903292MPN: N28M28T3716S2Alternate Part #: N37DA031UPC/EAN: 786680245633
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$22,433.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FR942, 60 Hz, 220C, 37.5 kVA, Three-Phase, 208Y to 208Y/120, 150C rise, Shielded, DOE 2016, WS59, 883A, K13, 80KA SPD
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | 942 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 37.50 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield, 80 kA SPD |
| Mounting | Floor or wall, upright only |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208Y/120V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 13 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 37.50 kVA |
| Weathershield | WS59 |
| Wiring Connection | 883A |
Specifications
| SKU | CS4903292 |
|---|---|
| MPN | N28M28T3716S2 |
| Alternate Part # | N37DA031 |
| UPC/EAN | 786680245633 |
