Eaton NZMH2-A40-NA
SKU: CS4902861MPN: NZMH2-A40-NAAlternate Part #: 269231UPC/EAN: 04015082692315
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM2-frame, NZMH2, Adj. thermal, Adj. magnetic trip, Three-pole, 40A, 750 Vdc, Dist. circuit protection, motor drive, 32-40A, 320-400A delayed, 32-40A, conforms to UL/CSA and IEC
Attributes
| Accessories | Rocker lever, motor drive |
| Adjustment Range Short Circuit Release | 320-400A delayed |
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | NZMH2 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front screw |
| Frame | NZM2 |
| Interrupt Rating | 85-150 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 32-40A |
| Setting Range Ol Protector | 32-40A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 150 kAIC |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 690 Vac, 750 Vdc |