Eaton NZMH2-A20-NA
SKU: CS4902849MPN: NZMH2-A20-NAAlternate Part #: 269228UPC/EAN: 04015082692285
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker




$1,606.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM2-frame, NZMH2, Adj. thermal, Adj. magnetic trip, Three-pole, 20A, 750 Vdc, Dist. circuit protection, motor drive, 15-20A, 350-350A delayed, 15-20A, conforms to UL/CSA and IEC
Attributes
| Accessories | Rocker lever, motor drive |
| Adjustment Range Short Circuit Release | 350-350A delayed |
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | NZMH2 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front screw |
| Frame | NZM2 |
| Interrupt Rating | 85-150 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 15-20A |
| Setting Range Ol Protector | 15-20A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 150 kAIC |
| Trip Type | Adjustable thermal, adjustable magnetic |
| Voltage Rating | 690 Vac, 750 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4902849 |
|---|---|
| MPN | NZMH2-A20-NA |
| Alternate Part # | 269228 |
| UPC/EAN | 04015082692285 |

