Eaton NT48M12S15CUNVTR
SKU: CS4902530MPN: NT48M12S15CUNVTRAlternate Part #: NT15408TRUPC/EAN: 786680111907
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$13,178.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120V, 150°C rise, 15 kVA, Copper windings, NV, TR
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Frame | 817N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Totally enclosed non-ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 54F |
Specifications
| SKU | CS4902530 |
|---|---|
| MPN | NT48M12S15CUNVTR |
| Alternate Part # | NT15408TR |
| UPC/EAN | 786680111907 |
