Eaton M22S-DP-S
SKU: CS4900223MPN: M22S-DP-SAlternate Part #: 3-5527-009AUPC/EAN: 786685282589
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 modular pushbutton, M22 Modular Mushroom Pushbutton Operator, 22.5 mm, Momentary, Non-illuminated, Bezel: Black, Button: Black, IP67, IP69K, NEMA 4X, 13, 5,000,000 Million mechanical operations
Attributes
| Actuator | Mushroom |
| Actuator Color | Black |
| Actuator Function | Maintained |
| Bezel | Black |
| Button Color | Black |
| Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Illumination | Non-illuminated |
| Operating Cycles | 5 million |
| Operating Mode | Momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4900223 |
|---|---|
| MPN | M22S-DP-S |
| Alternate Part # | 3-5527-009A |
| UPC/EAN | 786685282589 |











