Eaton M22-DP-Y
SKU: CS4898857MPN: M22-DP-YAlternate Part #: 3-5479-014AUPC/EAN: 786685282404
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 modular pushbutton, M22 Modular Mushroom Pushbutton Operator, 22.5 mm, Momentary, Non-illuminated, Bezel: Silver, Button: Yellow, IP67, IP69K, NEMA 4X, 13, 5,000,000 Million mechanical operations
Attributes
| Actuator | Mushroom |
| Actuator Color | Yellow |
| Actuator Function | Momentary |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Yellow |
| Degree Of Protection | NEMA 13 NEMA 4X |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Illumination | Non-illuminated |
| Operating Cycles | 5 million |
| Operating Mode | Momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4898857 |
|---|---|
| MPN | M22-DP-Y |
| Alternate Part # | 3-5479-014A |
| UPC/EAN | 786685282404 |











