Eaton M22S-DP-R-K02
SKU: CS4900219MPN: M22S-DP-R-K02Alternate Part #: 3-5527-005AUPC/EAN: 786685282541
Eaton M22 modular pushbutton





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton M22 modular pushbutton, M22 Pushbutton, Complete Device, 22.5 mm, Knob, Mushroom , Momentary, Non-illuminated, Bezel: Black, Button: Red, 2NC, IP67, IP69K, NEMA 4X, 13
Attributes
| Actuator | Mushroom |
| Actuator Color | Red |
| Actuator Function | Maintained |
| Bezel | Black |
| Button Color | Red |
| Contact Configuration | 2 NC |
| Degree Of Protection | NEMA 4X NEMA 13 |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Illumination | Non-illuminated |
| Operating Cycles | 5 million |
| Operating Mode | Momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Pushbutton |
Specifications
| SKU | CS4900219 |
|---|---|
| MPN | M22S-DP-R-K02 |
| Alternate Part # | 3-5527-005A |
| UPC/EAN | 786685282541 |








