Eaton M22M-WRS3-MS5-A5
SKU: CS4900049MPN: M22M-WRS3-MS5-A5Alternate Part #: 3-5514-042AUPC/EAN: 786685862712
Eaton M22 modular pushbutton

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Modular Pushbutton, M22, 22.5 mm, Metal, Maintained from left, momentary from right, Three-position, MS5, Key removeable center, Key return from right, NEMA 4x, 13, IP67, IP69K (IP66 key-release)
Attributes
| Actuator | Key operated |
| Bezel | Metal |
| Enclosure | NEMA 13 NEMA 4X |
| Environmental Rating | IP67, IP69K (IP66 key-release) |
| Key Code | MS5 |
| Key Removal Position | Key removeable center |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Mode | Left: maintained, right: momentary |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Special Features | Key return from right |
Specifications
| SKU | CS4900049 |
|---|---|
| MPN | M22M-WRS3-MS5-A5 |
| Alternate Part # | 3-5514-042A |
| UPC/EAN | 786685862712 |
