Eaton M22-DGL-G-CK20-G
SKU: CS4898770MPN: M22-DGL-G-CK20-GAlternate Part #: 3-5472-004AUPC/EAN: 786685465067
Eaton M22 modular pushbutton

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 22.5 mm Modular Pushbutton Operator, RQM-Titan, Flush, Green Actuator, Silver bezel, 2NO, Illuminated, 12-30 Vac/Vdc Light Unit, 5,000,000 operations, Momentary, Guarded, M22 Series
Attributes
| Actuator | Button, flush with guard |
| Actuator Function | Momentary |
| Bezel | Silver |
| Button Color | Green |
| Contact Configuration | 2 NO |
| Environmental Rating | IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13 |
| Illumination | Illuminated |
| Series | M22 |
| Size | 22.5 mm |
| Type | Pushbutton |
| Voltage Rating | 12-30 Vac/dc |
| Voltage Rating Uom | VAC |
Specifications
| SKU | CS4898770 |
|---|---|
| MPN | M22-DGL-G-CK20-G |
| Alternate Part # | 3-5472-004A |
| UPC/EAN | 786685465067 |






