Eaton MD34E91
SKU: CS4897317MPN: MD34E91Alternate Part #: D34402UPC/EAN: 786849903589
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$6,713.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 34 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 34 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897317 |
|---|---|
| MPN | MD34E91 |
| Alternate Part # | D34402 |
| UPC/EAN | 786849903589 |
