Eaton MD27E75CU
SKU: CS4897251MPN: MD27E75CUAlternate Part #: D27415UPC/EAN: 786680087196
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$10,190.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 400Y/231, 150°C, 27 kVA, Cu windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 27 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897251 |
|---|---|
| MPN | MD27E75CU |
| Alternate Part # | D27415 |
| UPC/EAN | 786680087196 |
