Eaton MD14E92CU
SKU: CS4897171MPN: MD14E92CUAlternate Part #: D14411UPC/EAN: 786685266879
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$8,472.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 460 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 460Y/266V, 150°C, 14 kVA, Cu windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 460 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 14 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897171 |
|---|---|
| MPN | MD14E92CU |
| Alternate Part # | D14411 |
| UPC/EAN | 786685266879 |
