Eaton MD14E83FES
SKU: CS4897165MPN: MD14E83FESAlternate Part #: D14413UPC/EAN: 786680082719
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$6,854.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 208 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 208Y/120V, 115°C, 14 kVA, Al windings, Elec. Shield, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 14 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897165 |
|---|---|
| MPN | MD14E83FES |
| Alternate Part # | D14413 |
| UPC/EAN | 786680082719 |
