Eaton MD11E96BCU
SKU: CS4897143MPN: MD11E96BCUAlternate Part #: D13402UPC/EAN: 786685266862
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$11,169.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 575 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 80°C, 11 kVA, Cu windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 11 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897143 |
|---|---|
| MPN | MD11E96BCU |
| Alternate Part # | D13402 |
| UPC/EAN | 786685266862 |
