Eaton MD075E96BCU
SKU: CS4897123MPN: MD075E96BCUAlternate Part #: D07404UPC/EAN: 786685266855
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$10,491.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 575 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 575Y/332V, 80°C, 7.5 kVA, Cu windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 7.5 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 575 V |
| Secondary Voltage | 575Y/332 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897123 |
|---|---|
| MPN | MD075E96BCU |
| Alternate Part # | D07404 |
| UPC/EAN | 786685266855 |
