Eaton LS-20
SKU: CS4896262MPN: LS-20UPC/EAN: 786685503684
Eaton LS-Titan miniature DIN limit switch






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton LS-Titan Miniature DIN Limit Switch, Top Push Plunger, Polyamide PA66-GF25 enclosure, 6A max AC, 3A max DC, 2NO, Slow Make Break, Positive Opening, 6A at 240Vac, 3A at 24Vdc, Cage Clamps, ±0.02mm accuracy
Attributes
| Accuracy | ±0.02mm |
| Connection | Cage clamps |
| Contact Configuration | 2 NO, slow make break, positive opening |
| Contact Rating | 6A at 240Vac, 3A at 24Vdc |
| Enclosure Material | Polyamide PA66-GF25 |
| Environmental Rating | IP66, IP67 |
| Maximum Ac Current | 6 A |
| Maximum Dc Current | 3 A |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Top push plunger |
| Type | LS-Titan |
Specifications
| SKU | CS4896262 |
|---|---|
| MPN | LS-20 |
| UPC/EAN | 786685503684 |

