Eaton LGH360039B22GC
SKU: CS4895051MPN: LGH360039B22GCUPC/EAN: 786685995199
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic ALSIG trip, Three-pole, 600A, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line/load, Metric, Ground fault alarm, 50/60 Hz
Attributes
| Alarm Lockout | Ground fault alarm, no trip |
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415 Vac 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 100% rated |