Eaton LGH3400AAG
SKU: CS4894907MPN: LGH3400AAGAlternate Part #: 69D4642G03UPC/EAN: 782116120611
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 400A, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |