Eaton KDC3400FK08P16Z04
SKU: CS4892987MPN: KDC3400FK08P16Z04Alternate Part #: SPECIAL515UPC/EAN: 782113490793
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KDC, Electronic LSI trip, 125A trip rating, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, Optional line and load, 50/60 Hz, 110A
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Frame only |
| Circuit Breaker Type | KDC |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240 Vac 100 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | 110A |
| Rating Plug | 125, 150, 200, 250A adjustable |
| Series | Series C |
| Terminals | Optional line and load |
| Trip Rating | 125 A |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |