Eaton KD3400FK02P16M01X36Y
SKU: CS4893195MPN: KD3400FK02P16M01X36YAlternate Part #: SPECIAL622UPC/EAN: 782113966328
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$7,297.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KD, Electronic LSI trip, 125A, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line side, optional load side, Single-pole imperial mounting base
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Frame only |
| Circuit Breaker Type | KD |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Single-pole imperial mounting base |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | 110A |
| Rating Plug | 125, 150, 200, 250A adjustable |
| Series | Series C |
| Terminals | Line side, optional load side |
| Trip Rating | 125 A |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Type | Frame only |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4893195 |
|---|---|
| MPN | KD3400FK02P16M01X36Y |
| Alternate Part # | SPECIAL622 |
| UPC/EAN | 782113966328 |


