Eaton KDB3400S41
SKU: CS4892837MPN: KDB3400S41UPC/EAN: 786679085158
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line/load, 12-24 Vac/dc same side w/ left pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc left pigtail opposite |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |