Eaton KDB3300XS42
SKU: CS4892783MPN: KDB3300XS42UPC/EAN: 786676012423
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KDB, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 300A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Load side, 12-24 Vac/dc rear w/ left pigtail, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | KDB |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc rear with left pigtail shunt |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |