Eaton KDB3225W
SKU: CS4892733MPN: KDB3225WAlternate Part #: 6642C76G17UPC/EAN: 786679612101
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |